Choď na obsah Choď na menu
 


Výber svadobných šiat

22. 11. 2008

Krok č. 1: Poznajte modely šiat

Modely svadobných šiat sú rozdelené do piatich základných kategórií:

 

Korzetové šaty
Je to najpopulárnejší vzor zo všetkých kategórií. Pozostávajú z priliehavého živôtika a väčšinou voľnej sukne. Línia pása môže byť prirodzená, znížená alebo baskická (v prednej časti klesajúca v tvare V). Korzetový strih veľmi pristane neveste, ktorá má úzky pás a plné boky. V takýchto šatách je mimoriadne atraktívna.

Empírové šaty
Charakteristickým znakom pre empírové šaty je vysoký pás (priamo pod prsiami), odkiaľ sú šaty strihané rovno, alebo do typického A strihu. Tento štýl vytvára ilúziu vyššej postavy a pás sa pritom spravidla zdá užší.

Šaty "do A"
V priliehavom živôtiku a sukni do áčka vynikne takmer každý typ postavy. Na klasickej verzii týchto šiat, nazývanej princesový strih, sú pozdĺžne švy, ktoré šaty charakteristicky tvarujú. A robia nevestu štíhlejšou.

Puzdrové šaty
Jednoduchá úzka silueta s pozdĺžnymi líniami má množstvo variácií - od priliehavých po polopriliehavé. Žena so štíhlou súmernou postavou, vyzerá očarujúco a pôsobí neuveriteľne zvodne, práve v priliehavých puzdrových šatách. Ženám s plnšími tvarmi lepšie vyhovuje polopriliehavý model.

Ramienkové šaty
Sú to šaty, ktoré majú tenučké ramienka a mäkké splývavé línie. Zvýraznia pekné poprsie a ich strih možno prispôsobiť tak, aby vynikli na rôznych typoch postáv.

Krok č. 2: Posúďte vašu postavu

Teraz, keď už poznáte základné vzory svadobných šiat, s pomocou nasledujúcich popisov, sa pokúste dobre posúdiť aký máte vy typ postavy a ktorý z modelov sa k nej hodí viac a ktorý menej.

 

Presýpacie hodiny
Máte veľké prsia, veľké boky a úzky pás (krivky na všetkých správnych miestach)?

 • Hodia sa vám šaty "do A" alebo šaty so zníženým pásom, ktoré zvýraznia vašu postavu. Môžete ich doplniť srdcovým výstrihom (horná časť z tvaru srdca), aby ste vystavili na obdiv vaše plné poprsie.
 • Naopak, nehodia sa vám korzetové šaty a empírové šaty, pretože v nich by mohla vaša postava vyzerať nesúmerne.

Krátky driek
Ak je vaše telo prirodzene súmerné, okrem malej vzdialenosti medzi vašimi rebrami a bokmi:

 • Hodí sa vám princesový strih šiat, presne sediaci živôtik a postupne otvárajúci sa do plnej sukne – elegantne predĺži vašu postavu. A ak máte pekné ramená, nechajte ich vyniknúť a vyskúšajte výstrih s odhalenými ramenami.
 • Nehodia sa vám puzdrové šaty, ktoré by robili váš krátky driek ešte kratším a táto chybyčka by bola podstatne viditeľnejšia.

Široký driek
Váš driek je neurčitý a línia od vaších ramien k bokom je priama.

 • A preto sa vám najlepšie hodia empírové šaty, ktoré znížia dôraz línie vášho drieku, predĺžia a zoštíhlia ho.
 • Nevhodný je princesový strih, ktorý by pútal príliš veľkú pozornosť na váš široký driek.

Plná guľatá postava
Bojíte sa, že vám nesadnú žiadne šaty, pretože máte plné prsia, väčšie bruško, okrúhle boky a zadok? Rada pre vás:

 • Vašej postave najlepšie pristanú korzetové a empírové šaty, pretože budú čo to skrývať. Tiež šaty strihané "do A" budú vyzerať vynikajúco. Zvoľte si krásne šperky, zaujímavú ozdobu do vlasov a radšej menšiu kyticu ako veľkú záplavu kvetov.
 • Menej vhodné sú puzdrové šaty, lebo vás urobia ešte ťažšou, ako v skutočnosti ste. Vyhýbajte sa aj tenkým ramienkam, obtiahnutým modelom a vynechajte tiež mašľu na zadku a naberané rukávy. No a vyhýbajte sa lesklým a ťažkým látkam ako je zamat a ťažký satén.

Tvar hrušky
Máte malé prsia, široké boky a väčší zadok?

 • Tak vy budete výborne vyzerať v korzetových šatách bez ramienok, ktoré zakryjú vašu dolnú polovicu a pútačom pozornosti bude vaša horná, krajšia časť. Výstrih s odkrytými ramenami bude proporcionálne úmerný s vašou dolnou polovicou.
 • Vyvarujte sa puzdrovým šatám, ktoré vám nebudú pridávať na kráse a tiež výstrih v tvare "V" bude priťahovať pozornosť očí smerom dole.

Štíhla postava
Je jedno či nízka alebo vysoká, chýba vám objem.

 • Vy budete v korzetových šatách vyzerať ako prekrásna balerína, tiež puzdrové šaty sú vhodné akurát pre váš typ postavy.
 • Naopak, dávajte pozor na šaty s veľkým výstrihom a odkrytými ramenami. Nie je pekné,ak vám kľúčna kosť príliš vytŕča.

Útla postava
S touto postavou určite nechodíte hrávať basketbal.

 • V jednoduchosti je krása. Ak ste nižšia, veľké a komplikované šaty niekedy môžu vyzerať ako keby oni nosili vás a nie naopak. Puzdrové šaty alebo šaty "do A" sú pre vás ako stvorené. Rozhodnite sa pre zaujímavé detaily do výstrihu, aby ste upútali pohľady smerujúce k vašej tvári. Pristane vám aj vyššia ozdoba do vlasov, korunka alebo čelenka.
 • Takmer všetky tvary šiat vám pasujú, a preto sa radšej neobzerajte po nazberaných sukniach a volánikoch.

Farba pleti

Bledá tvár
Zvoľte si teplé a prírodné farby alebo farbu slovnovinovej kosti. Vyhýbajte sa bielej!

Tmavšia tvár
Máte šťastie, pretože väčšina farieb bude na vás vyzerať dobre.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.